Czy chałwa tuczy? Właściwości i ciekawy przepis
Mając słabszy dzień, bądź chęć na coś słodkiego, najczęściej sięgamy po batonika lub inną słodką przekąskę. Wybieramy z reguły najszybszą z możliwych opcję czyli baton ze sklepu, który jest zawsze pod ręką. Jednak czasem warto się zastanowić nad zdrowszą wersją przekąsek, którą możemy przygotować w zaciszu domowym i wcale nie zajmuje ona zbyt dużo czasu. Czasem mając ochotę na coś słodkiego, sięgamy po batonika lub chałwę. Zastanawiamy się wówczas nad tym ile kalorii spożyliśmy i czy wybór związany z chałwą był tym najlepszym. Nie zastanawiajmy się, tylko zróbmy chałwę w domu. Nie jest to nic trudnego, a zdecydowanie lepiej wpłynie ona na nasze samopoczucie i sprawi, że nasz organizm otrzyma same dobre właściwości odżywcze. Zatem skąd wywodzi się chałwa i skąd się ona wzięła?
Skąd wywodzi się chałwa?
Warto wspomnieć, że chałwa to tradycyjne słodkości Bliskiego Wschodu, Grecji oraz Izraela, ale nie tylko. Wersja z nasion słonecznika produkowana jest na Ukrainie, Litwie i stąd również można zaczerpnąć inspirację do przyrządzenia wspaniałej przekąski. Może być przygotowana z nasion sezamu lub słonecznika z dodatkiem cukru lub miodu. Można również spotkać się z chałwą zawierającą w swoim składzie bakalie, orzechy lub wanilię. Chałwa z nasion sezamu najczęściej kojarzy się nam z Turcją i tureckimi sklepami. Tam otrzymamy różne rodzaje smaków z dodatkiem orzechów, pistacji oraz innych bakalii. Może być również tradycyjna wersja z wanilią. Tylko zawsze mamy dylemat jakiego słodzidła użył producent do produkcji chałwy i czy jest ona naturalna?
Podobne artykuły: Jak szybko schudnąć 10 kilogramów w 7 dni?
Czy spożywanie chałwy może powodować wzrost naszej wagi?
Chałwa jest znakomitą słodką przekąską, która jest smaczna i zdecydowanie poprawia nasz nastrój oraz samopoczucie. Jednak czy jest ona zdrowa? W przypadkach, kiedy nie jest wzbogacona w dodatkowy syrop glukozowo-fruktozowy i inne składniki, które niekoniecznie są zdrowe, jak najbardziej jest godna polecenia jako przekąska. Warto zwrócić uwagę, że chałwa dostępna w sklepach ma znacznie dłuższy skład aniżeli powinna. Jak przystało na przetworzoną żywność, większość składników jest zdecydowanie niezdrowa i nie potrzebna takie jak: utwardzone tłuszcze, sproszkowane białka jaj oraz emulgatory i różnego rodzaju aromaty. Sklepowa chałwa wzbogacona jest w olej palmowy, który jest bardzo szkodliwy dla naszego układu sercowo-naczyniowego. Wszystkie dodatkowe składniki wpływają na zwiększenie tkanki tłuszczowej oraz przyczyniają się do ryzyka wystąpienia zespołu metabolicznego. Cukier wykorzystany do przetworzonej chałwy jest najczęściej dodawany w formie syropu glukozowo-fruktozowego, który jest bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia i organizmu. Zdecydowanie przyczynia się do rozwoju próchnicy, jak również do zachorowania na cukrzycę i inne choroby zespołu metabolicznego. Warto ograniczyć jego spożywanie do minimum, jak nie zrezygnować z niego do zera.
Właściwości odżywcze chałwy.
Chałwa zrobiona w zaciszu domowym bądź wykonywana zgodnie z naturalnym składem jest na pewno przekąską zdrowszą niż inne słodycze, po które sięgamy najczęściej z półek sklepowych. Zrobiona jest z nasion słonecznikowych lub sezamu, zatem zawiera dużo tłuszczów, jednak są to dobrej jakości kwasy tłuszczowe Omega-6. Nasiona słonecznikowe są źródłem witaminy E, która ma znakomite właściwości przeciwutleniające, co pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Nasiona słonecznika, jak również sezamu zawierają bardzo dużą ilość magnezu, który pozytywnie wpływa na układ krążeniowy, oraz znaczna ilość fosforu biorącego udział w przemianach energetycznych, jak również jest podstawowym składnikiem kości i zębów. Chałwa może również dostarczyć organizmowi potasu niezbędnego do poprawnej pracy zarówno komórek nerwowych, jak również mięśniowych. Spożywanie chałwy może również usprawnić nasz układ pokarmowy poprzez zawartość błonnika, który znakomicie poprawia pracę jelit. Słodki smak chałwy możemy uzyskać poprzez dodanie do niej miody, który jak wiemy posiada właściwości przeciwutleniające dzięki zawartości polifenoli.
Chałwa znakomicie może wzbogacić nasz organizm w witaminę B1, która korzystanie wpływa na pracę układu nerwowego, odpornościowego oraz krążeniowego. Witamina B1 wzmacnia naczynia krwionośne, co wpływa pozytywnie na ochronę i brak przyswajania złego cholesterolu. Dodatkowo przeciwutleniacze poprawiają pracę układu oddechowego i przeciwutleniacze łagodzą migreny objawy. Witaminy z grupy B i niacyna znakomicie wzmacniają nasz organizm, co przyczynia się na lepsze samopoczucie i znacznie polepszony stan zdrowia.
Przepis na chałwę.
Chałwę można bardzo łatwo wykonać w zaciszu domowym ze składników dostępnych w każdej kuchni. Najprostsza wersja wymaga od nas zaopatrzenia w nasiona słonecznika lub nasiona sezamu, płynnego miodu (może być również syrop daktylowy lub syrop z agawy) i ewentualnie laski wanilii.
Przygotowanie:
Nasiona czy to słonecznika czy sezamu prażymy na suchej patelni, bez dodatku tłuszczu. Należy pamiętać, aby nie przesmażyć, ponieważ nasiona mogą być wtedy gorzkie. Nasiona słonecznika lub sezamu suszymy i możemy zmielić w młynku lub zblendować na gładką masę. Po zmieleniu należy masę ugnieść ponieważ jest bardzo zwarta i formujemy według naszej koncepcji. Może być w jednym naczyniu lub uformowana w kształt małych batoników. Zawijamy je folią spożywczą i przechowujemy w lodówce.
Chałwa zawiera dużo właściwości odżywczych jednak jest produktem, który posiada bardzo dużą zawartość energetyczną. W 100 g chałwy znajduje się ok 550 kcal – tłuszcz i węglowodany wpływają na zdecydowanie dużą liczbę energetyczną. Spożywanie chałwy jest na pewno lepsze, aniżeli sięganie po słodycze ze sklepowej półki, jednakże regularne i częste raczenie się sezamowym lub słonecznikowym deserem może spowodować, że nabierzemy dodatkowych kilogramów, chyba że znacznie wykorzystamy otrzymaną ze spożycia przekąski energię. Nasiona są zdrowe i jak najbardziej wpływają pozytywnie na nasze zdrowie, ale musimy pamiętać o tym, że zbyt częste sięganie po przekąski, tym bardziej tak wysoko kaloryczne mogą spowodować zwiększenie dodatkowych kilogramów.
Podsumowanie
Domowa chałwa jest znacznie lepsza niż kupowana w sklepach, ponieważ wiemy jakich składników użyliśmy do przygotowania przekąski. Sklepowe chałwy są wysokoprzetworzone z dodatkiem szkodliwego oleju palmowego, który niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Domowa chałwa może być wykonana z nasion słonecznika, sezamu, ale również z dodatkiem orzechów arachidowych, pistacjowych i innych bakalii. Aby posłodzić dodajemy naturalny miód lub syrop daktylowy. Ważne, aby zachować umiar w spożyciu chałwy, dlatego że jak każda słodka przekąska w nadmiarze może spowodować przyrost wagi. Szczególnie powinny uważać osoby, które chorują na zespół metaboliczny, cukrzycę oraz mają ogromne problemy z nadwagą i otyłością. W takiej sytuacji raczej powinny wyeliminować chałwę ze swojej diety i postawić na dodawanie nasion do innych potraw np. owsianki. Oczywiście pozytywne znaczenie chałwy i właściwości odżywcze sprawiają, że jest ona zdecydowanie najlepszą przekąską spożywana z umiarem. Chałwę możemy przyrządzać na różne sposoby, co daje nam dużo możliwości na każdy dzień.
Spis treści