Co jesc na kolacje

Bardzo często dostaję od Was to pytanie, dlatego postanowiłam odpowiedzieć na nie w formie posta.
Jeśli Was ten temat interesuje, to zapraszam : )

Zacznijmy może od tego, czy kolacja w ogóle jest potrzebna?

Ja wyznaję zasadę, że w większości przypadków tak. Rezygnacja z kolacji nie jest najlepszym pomysłem, gdy wstajemy bardzo wcześnie, przez co równie wcześnie jemy obiad i w tym przypadku, gdy zrezygnujemy z kolacji, to wieczorem będziemy osłabieni i niezdolni do pracy, a rano zaś poważnie wygłodzeni.
W przypadku, gdy jemy obiad dość późno np. po 17, 18 to wtedy w większości przypadków raczej nie zdążymy zgłodnieć już tego wieczoru, więc nie ma potrzeby obciążania przewodu pokarmowego na noc, lepiej przełożyć ten posiłek np. na przerwę pomiędzy II śniadaniem a obiadem.
Czytaj dalej: Opinie o SlimBerry >>

Kiedy jeść kolację?

Pora kolacji jest raczej indywidualną sprawą, nie powinna być ona jedzona później niż 3-4h przed snem, ale również nie powinno się robić zbyt długich przerw pomiędzy obiadem/podwieczorkiem a kolacją (wystarczą 3-4h).

Co jeść na kolację?

Wszystko zależy od naszego celu. Jeśli trenujemy np. na siłowni, by trochę umięśnić swoje ciało, to nasze pożywienie powinno się trochę różnić od innych. Warto wtedy zwrócić uwagę na białko w posiłkach, którego podaż powinna być nieco zwiększona, zaś spożycie tłuszczów dodanych powinno być mniejsze.

Zdrowa kolacja

 • serek wiejski z pełnoziarnistym tostem z chleba żytniego, można do całości dołożyć sobie jakieś warzywo-pomidora/ogórka czy kilka różyczek brokuła,
 • jajko w koszulce z pieczywem i pomidorem,
 • pieczywo z pastą z tuńczyka, która powinna być przygotowana z chudego twarogu, tuńczyka w sosie własnym, jogurtu naturalnego oraz szczypiorku,
 • tuńczyk w sosie własnym z 3 łyżkami kaszy kuskus i pomidorem.

Jeśli naszym celem jest redukcja masy ciała to najlepiej byłoby w tym posiłku ograniczyć spożycie węglowodanów w postaci ryżu/makaronu/kaszy/pieczywa, choć niewielkie ich ilości nie są czymś kategorycznie zabronionym. Jedna kromka pieczywa na pewno nie przekreśli naszej diety. Możemy zjeść:

 • sałatkę nicejską z lekkim winegretem,
 • sałatkę grecką z odtłuszczonym serem feta,
 • sałatkę z brokuła, serka wiejskiego i fasolki czerwonej,
 • serek wiejski z warzywami,
 • sałatka Caprese z odtłuszczoną mozzarellą,
 • bukiet warzyw posypanych prażonym słonecznikiem lub migdałami.

Dobrym pomysłem są również wszelkie koktajle owocowe, warzywne albo owocowo-warzywne. Propozycji jest naprawdę wiele : )

One Reply to “Co jesc na kolacje”

 1. Ja zwykle jem mało jeżeli chodzi o posiłki o tej porze dnia. Jednak sprawdzę te porady, zainteresowałam się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.