Porady jak uniknąć efektu jojo

Osoby, które się odchudzają bardzo dobrze wiedzą, że sama dieta to tak naprawdę połowa sukcesu. Zwłaszcza, jeśli ktoś od początku odchudza się rygorystycznie. Po około trzech tygodniach, kiedy organizm się przyzwyczai dochodzi bowiem do efektu Plateau, czyli zatrzymania wagi. Jest to moment kluczowy, który wpływa na dalsze utrzymanie diety bądź jej zaprzestanie.

Czytaj również: Jak szybko schudnąć 5-10 kilogramów?

Efekt jojo

Jak nie dać się zwieść?

Efekt Plateau jest naturalną reakcją organizmu na odchudzanie. Waga, która zmaleje przez jakiś czas utrzymuje się na takim samym poziomie. Wówczas wiele zależy od osób, które się odchudzają. Czy będzie je to niepokoić, czy wręcz przeciwnie – czy zmobilizują się do dalszej pracy nad sobą. Jeśli ktoś się zniechęci to może wpaść w pułapkę, i kiedy nie będzie widział dalszych zmian na wadze to zacznie podjadać, przestanie trenować i prowadzić zdrowy styl życia. Wówczas można przekroczyć nawet wagę wyjściową, co właśnie określa się mianem efektu jojo. Trzeba mieć świadomość, że im szybciej się chudnie, to tym szybciej może też wrócić waga wyjściowa. W związku z tym, w chwili kiedy podejmiemy decyzję o tym, by być na diecie nie należy zmniejszać kaloryczności posiłków poniżej 1000 kcal na dzień.
Poniżej znajdzie się sześć, najważniejszych porad dotyczących tego, co należy robić, aby nie dopuścić do efektu jojo. Najważniejsze jest to, by pamiętać, że liczą się regularne treningi. Ćwiczenia ruchowe chronią bowiem ciało przed nabraniem kilogramów.
Mięśnie, które pracują zużywają kalorie, tempo przemiany materii również się reguluje. Oczywiście, nie można też zapominać o idealnie wymodelowanej sylwetce.
Kolejną, ważną kwestią jest to, by pamiętać o zachowaniu umiaru w trakcie spożywanych posiłków. Nie tylko na co dzień, ale zwłaszcza na imprezach. Często może nas kusić, by nałożyć sobie dodatkowy kawałek ciasta lub wypić więcej alkoholu.
Natomiast, warto wybierać dania niskokaloryczne. One szybciej się spalają.
Warto wiedzieć, że organizm człowieka ma dobowy rytm. Oznacza to, że warto kierować się tym wbudowanym w naszą naturę zegarem biologicznym. Ma to szczególne znaczenie wtedy, kiedy się odchudzamy. Najlepiej będzie zasiadać do stołu wtedy, kiedy zegar w układzie pokarmowym działa aktywnie. To pozwoli rozsądnie dobierać posiłki. Z drugiej strony, lepiej nie podjadać wieczorem bądź wtedy, gdy jesteśmy głodni. Nie panujemy nad tym, co i w jakiej ilości jemy. A to bez wątpienia nie jest korzystne dla osób pozostających na diecie. Śniadanie najlepiej jest zjeść po około 30 minutach od przebudzenia.

efekt jojo w dietetyce

Wówczas zostanie ono szybko strawione. Kiedy nie je się śniadania, to organizm bierze siłę z mięśni, co nie jest korzystne. Spowolniona jest przemiana materii i gromadzone są zapasy tłuszczu. Około godziny 11 warto będzie zjeść drugie śniadanie, owoc, jogurt lub chleb razowy. Nie może być to obfity posiłek. Obiad powinien być zjadany pomiędzy godziną 13 a 15. Najlepiej będzie, jeśli będzie składał się porcji produktu wysokobiałkowego oraz z dużej porcji warzyw. Dodatek węglowodanów nie powinien być zbyt duży.
Podwieczorek warto zjeść tak samo jak drugie śniadanie, po około dwóch godzinach od obiadu. Jeśli się odchudzamy to ciastko lepiej będzie zastąpić jogurtem lub owocem.
Można też jeść kisiel. Kolacja powinna być zjedzona około godziny 19. Jest to godzina,
kiedy żołądek jeszcze dobrze pracuje. Warto zjeść warzywa, chude mięso lub rybę.
Kiedy chodzimy późno spać i po kolacji musimy jeszcze coś zjeść, to powinno być to coś lekkostrawnego, na przykład sałatka.
Kolejna porada, związana z tym, jak uniknąć efektu jojo dotyczy świadomości tego, że przemiana materii jest inna u osoby odchudzającej się. Organizm, do którego jest dostarczane mało kalorii spowalnia metabolizm. Dlatego, porcje żywieniowe należy zwiększać po odchudzaniu rozsądnie. Należy jeść jak wcześniej, dodając na przykład kromkę chleba lub owoc.

Czytaj również: Recenzja SlimBerry i opinie użytkowników>>

Wolny od toksyn organizm szybciej spala kalorie, dlatego warto też pamiętać o regularnym oczyszczaniu organizmu. Warto dwa razy w miesiącu spożywać tylko płyny. Można pić wodę i herbaty ziołowe, tak, aby ilość spożywanych płynów nie była mniejsza niż 2,5 litra. Soki owocowe, warzywne, koktajle i zupy warzywne także okażą się świetnym rozwiązaniem.
Ostatnia porada, dzięki jakiej można będzie uniknąć efektu jojo odnosi się do zmiany sposobu gotowania. Ulubione potrawy, zwłaszcza te smażone można jeść dalej i wcale nie znaczy to, że będzie trzeba ich unikać. Należy jedynie przygotowywać je w inny sposób.
Warto chociażby zmniejszyć ilość tłuszczu na jakim będziemy podsmażać poszczególne potrawy. Warto też będzie przerzucić się na przygotowywanie warzyw na parze, a także drobiu i ryb. Można też zacząć jeść dania grillowane.

efekt jojo w odchudzaniu i dietetyce

Podsumowanie

Porady znajdujące się w powyższym artykule powinny przyswoić wszystkie osoby, które się odchudzają. Bardzo ważne jest bowiem to, aby racjonalnie się odżywiać, już po skończonej diecie. Ma to szczególne znaczenie wtedy, gdy była to dieta rygorystyczna. Należy mieć świadomość, że organizm przyzwyczaił się do innych nawyków i to od niego zależy jak będziemy się czuć. Od nas natomiast zależy to, jakie działania podejmiemy wtedy, kiedy pojawi się efekt Plateau. Dlatego tak ważna jest nasza świadomość. Przejście na dietę i odchudzanie się muszą być przez nas dokładnie przemyślane. Nie może być mowy o tym, że przestaniemy trenować lub racjonalnie się odżywiać kiedy waga nagle stanie w miejscu. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami tego kontrolować bądź nie wiemy, jak mamy się zachować to powinniśmy skonsultować się z dietetykiem. Taka osoba, na podstawie tego, co powiemy jej o naszym stanie zdrowia podejmie decyzję o tym, co mamy robić.

Natomiast, sami możemy wdrożyć następujące zasady, aby pozbyć się efektu jojo:

  • regularnie ćwicz
  • zachowaj umiar w jedzeniu na imprezach
  • kieruj się zegarem biologicznym
  • ostrożnie zwiększaj porcje
  • oczyszczaj organizm
  • zmień sposób gotowania.

Zastosowanie się do tych wskazówek sprawi, że faktycznie można będzie dobrze poprowadzić swój zdrowy styl życia.

One Reply to “Porady jak uniknąć efektu jojo”

  1. Przemyślana dieta i nastawienie to był dla mnie klucz do sukcesu. Nad wszystkim czuwała Ola Łomzik dodając co jakiś czas inspirujące rady od siebie. I w końcu, po latach prób mi się udało. Nie boję się jojo bo zmieniłam wszystkie nawyki codzienności 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.