10 najlepszych sposobów na wzdęcia
Wzdęcia są konsekwencją problemów z trawieniem. Zdarza się, że Nasz organizm w określonych momentach nie najlepiej reaguje na pewne rodzaje pokarmów ( takich jak m.in. fasola, groch, kapusta, grzyby) buntując się, czego efektem są nieprzyjemne wzdęcia. Aby tego uniknąć, należy przede wszystkim baczniej przyglądać się temu co jemy, jeść zdrowo i regularnie oraz nie mieszać ze sobą pewnych składników.
Wzdęcia obok gazów czy ciągłego odbijania się, potrafią nastręczyć Nam wielu wstydliwych sytuacji w pracy, szkole, w środkach komunikacji miejskiej – pomijając już fakt, że dla Nas samych są bardzo nieprzyjemne.
Problemy z trawieniem potrafią być prawdziwą zmorą, jeśli nie wiemy jak się ich pozbyć. W tym artykule przybliżymy jednak 10 najskuteczniejszych sposobów, które sprawią, że problemy ze wzdęciami znikną.
Po pierwsze – zacznij dzień od produktów bogatych w błonnik!
Warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywo – to produkty zawierające ogromne dawki błonnika. Dlaczego jest on tak ważny w Naszej diecie? To proste! Błonnik przyspiesza i ułatwia pozbycie się z Naszego organizmu resztek pokarmu, które powodują zaparcia, a co za tym idzie – wzdęcia. Dobrze więc jest zacząć dzień np. od płatków śniadaniowych z kawałkami owoców lub lekkich kanapeczek z pełnoziarnistego pieczywa.
Pamiętajmy także, że ważną jest zbilansowana i bogata w błonnik dieta, tak więc nie odmawiajmy sobie pokarmów zawierających błonnik o innych porach dnia.
Słodzone, gazowane napoje nie są mile widziane
Tego typu napoje to istne królestwo sztucznych cukrów! A co w nich takiego złego? Wszechobecna chemia, konserwanty etc. – długo by wyliczać…
Ich główne cele to powodowanie wzdęć oraz zatrzymywanie wody w organizmie, co sprawia, że nie dość, że jesteśmy narażeni na wzdęcia, to jeszcze możemy zafundować sobie niepotrzebne kilogramy… Czy nie lepiej więc wybrać niegazowaną wodę i doprawić ją wyciśniętym sokiem z cytryny lub pomarańczy?
Ruch to zdrowie!
Aktywność fizyczna usprawnia przemianę materii, poprawia samopoczucie oraz zmniejsza ryzyko powstawania wzdęć. Wystarczy półgodzinny spacer, aby Nasze ciało poczuło się lepiej!
Woda Twoim przyjacielem!
Dobrze nawodniony organizm to gwarancja braku problemów ze wzdęciami. Woda wspomaga pozbycie się gazów z jelita grubego, co sprawia, że czujemy się lżej i zdrowiej. Pamiętajmy, aby pić przynajmniej 1,5 litra wody dziennie – starty imbir lub kilka listków mięty w szklance wody, pobudzą Twoje ciało jeszcze bardziej!
Guma do żucia – powiedz jej stanowcze NIE!
Guma do żucia to gwarancja świeżego oddechu! – Tego rodzaju hasła słyszymy non stop w reklamach. Dlaczego jednak nikt nie wspomina o skutkach ubocznych żucia gumy? Czy w czasie zaobserwowania u siebie problemu ze wzdęciami, pomyśleliście kiedykolwiek o tym, że chwilę wcześniej żuliście gumę? Wielu ludzi nie łączy ze sobą tych dwóch kwestii, a guma do żucia to częsty przypadek wzdęć. Podczas tej czynności wprowadzamy do organizmu zwiększone dawki powietrza, które dostają się do Naszego układu pokarmowego i rozgaszczając się w trzewiach, powodują nieprzyjemne uczucie pełności i ucisku w brzuchu. Najlepszym sposobem, na uniknięcie problemu jakim są wzdęcia jest eliminacja gumy do żucia z Naszego jadłospisu!
Posiłki – lepiej mniej a częściej
Regularne spożywanie posiłków to droga do sukcesu, jeśli chodzi o dbanie o swoje ciało oraz jego wnętrze. Duże porcje sprawiają, że w Naszym ciele zbierają się nadwyżki pokarmu, ponieważ organizm nie potrzebując go aż w takiej ilości, nie jest w stanie szybko i dobrze go strawić. Jeśli do tego spożywamy posiłki w szybkim tempie to mamy podobną sytuację jak przy problemie z gumą do żucia – podczas spożywania, do Naszego układu pokarmowego dostają się większe ilości powietrza, co automatycznie przekłada się na uczucie “twardego brzucha” i wzdęcia.
Warzywa
Warzywa to podstawa zdrowego żywienia jednak, jeśli postaramy się je nieco “odchudzić” (np. Poprzez gotowanie), będą krócej zalegać w Naszych jelitach – a pamiętajmy, że im dłużej pokarm jest tam obecny, tym bardziej jesteśmy narażeni na wzdęcia.
Zrezygnuj z produktów mącznych
Jeśli zbyt często spożywamy żywność bogatą w węglowodany, możemy być narażeni na problemy trawienne i wzdęcia. Węglowodany to pewnego rodzaju paliwo dla Naszego organizmu, jednak biorąc pod uwagę, że w 1 gramie przyswojonego węglowodanu, gromadzą się 3 gramy wody – to, o ile tego “paliwa” naprawdę nie potrzebujemy na co dzień i nie spożytkujemy go w szybkim czasie na np. aktywność fizyczną, ryzyko wystąpienia wzdęć stanie się ogromne.
Za pan brat z “ziółkami”
Ziołowe herbatki na wzdęcia to jedno ze skuteczniejszych rozwiązań, pozwalających na pozbycie się wzdęć. Pijąc np. napar z kopru włoskiego, mięty lub bazylii bez problemu unikniemy problemów trawiennych.
Pamiętajmy, by pić je 3-4 razy dziennie w niewielkich ilościach (po około pół szklanki), a wzdęcia odejdą na zawsze!
Leki na wzdęcia
Jeśli problemy ze wzdęciami nie mijają, mimo stosowania się do powyższych porad, najlepszym wyjściem będzie zastosowanie kuracji leczniczej. W aptekach dostępnych jest wiele rodzajów leków na wzdęcia i uczucie rozpierania – dostępnych bez recepty. Skorzystajmy z nich, a jeśli nie zobaczymy poprawy – udajmy się na konsultację do swojego lekarza.
Wzdęcia to problem, z którym zmaga się wielu z Nas. Są one konsekwencją głównie nieodpowiedniej diety, bogatej w składniki niesprzyjające Naszemu układowi pokarmowemu typu sztuczne cukry, napoje gazowane etc.
Często, aby pozbyć się wzdęć, wystarczy nieco zmienić nawyki żywieniowe i wyeliminować szkodliwe posiłki, bez konieczności wprowadzania do Naszej diety suplementów lub leków.
Spis treści