Jak pomóc bliskiej osobie w odchudzaniu
Odchudzanie nie jest łatwe. Jest to długi i dość trudny proces, gdzie każda pomoc i wsparcie bliskich, potrafi być kluczowe dla rozwiązania sytuacji. Największym problemem jest brak wytrwałości i przerywanie w kluczowym momencie. W trakcie odchudzania niestety dość szybko dochodzi do obniżenia się widoczności efektów odchudzania i to właśnie wtedy najczęściej bliscy odchodzą od diety i cały włożony wcześniej wysiłek idzie na marne, a osoba odchudzająca się najczęściej popada w efekt jo-jo. Niezwykle ważne jest byś potrafił pomóc i wesprzeć swojego bliskiego w odchudzaniu, byś z nim trwał i nie odstępował w trudnych sytuacjach. Dlatego powinieneś zapoznać się z kilkoma ważnymi zasadami dotyczącymi tego, co powinno i czego nie powinno robić się w trakcie wspierania bliskiego walczącego z otyłością.
Co należy robić, by pomóc bliskiej osobie w odchudzaniu?
Po pierwsze pamiętaj, że twoje zadanie to wsparcie, a nie bawienie się w strażnika. Wyliczanie każdej kalorii i rozliczanie z każdego treningu często odnosi przeciwny od zamierzonego efekt. Ktoś kto będzie słyszał od ciebie ciągłe poprawianie i pretensje nie będzie stosował się do twoich zaleceń, a będzie czuł się osaczony i zacznie dążyć do urwania kontaktu. Pokrzykiwanie na osobę z otyłością, nie zmotywuje do działania, a wprost przeciwnie.
Czytaj także: Jak szybko schudnąć w tydzień?
Ważne jest dla osoby, którą wspierasz w trakcie procesu odchudzania, to byś rozumiał jej sytuację. Zbadano, że najlepszy wpływ na takie osoby mają ci, którzy sami uporali się z otyłością. Nie oznacza to jednak, że jeśli nie masz doświadczenia w utracie wagi, to nie nadajesz się do pomocy tej osobie. Wystarczy do tego posiadać podstawowe poczucie empatii, które pozwoli ci postawić się na miejscu osoby chorej.
Daj czas
Pamiętaj, odchudzanie jest procesem, nie da się zrobić tego w kilka dni. Zrezygnuj z pośpiechu. Nie ma nic gorszego niż pośpiech. Osoba chora na otyłość zazwyczaj ma również problem z poczuciem własnej wartości. Często podjadanie czekolady lub czegoś konkretnego, to tylko kolejny sposób na poradzenie sobie z dystansem psychicznym lub jego brakiem. Dlatego wymaganie od takiej osoby zrezygnowania z takich rzeczy od razu, może być zbyt drastyczne. Lepiej stopniowo rezygnować z takich rzeczy tak, by organizm nie odczuł boleśnie całkowitego zerwania z czymś.
Czytaj też: Opinie SlimBerry i recenzjaUdzielaj wsparcia
Udzielaj wsparcia na różnych płaszczyznach. Najważniejsze jest to wsparcie emocjonalne, które upewni osobę walczącą z otyłością, że mimo swojej wagi jest piękną i wartościową osobą, a czynności związane z odchudzaniem jest dla jej dobra, a nie dla zadowolenia innych. Ponadto ważne jest, by zawsze mieć czas na wysłuchanie bliskiego, który będzie skarżył się nie tylko na problemy związane z dietą, ale również na inne dolegliwości zarówno psychiczne jak i fizyczne. Podłoże otyłości często kryje się głęboko w psychice i w nierozwiązanych problemach. Wysłuchanie takiej osoby, często pomaga jej stanąć na nogi i poradzić sobie z przeciwnościami. Twoja pomoc powinna również dotyczyć finansów tego bliskiego. Często zakupy gorszej jakości jedzenia jest spowodowane ceną tego lepszego. Dlatego doskonałym pomysłem jest wpaść do bliskiej ci osoby walczącej z otyłością ze zdrowymi produktami i zrobienie wspólnie sałatki na obiad. Jeśli masz również taką możliwość to wypożyczaj swoje sprzęty do ćwiczeń, zapłać za niego karnet na siłownie i wiele innych. Ostatnią płaszczyzną wsparcia, jaką możesz zapewnić bliskiemu jest informacja dotyczącą odchudzania i niuansów z tym związanych. Możesz podpowiedzieć jakie składniki odżywcze są mu potrzebne lub jak wykonywać dane ćwiczenie, pod warunkiem oczywiście, że sam posiadasz odpowiednią wiedzę do udzielania takich rad.
Pomysłodawca aktywnego spędzania czasu
Bądź pomysłodawcą aktywnego spędzania czasu. Nie krzycz, nie miej pretensji, nie rozliczaj, tylko bądź przykładem. Zaproponuj wspólne spędzanie czasu na przykład na basenie lub przejażdżkę rowerową, a jeśli nie masz pomysłu na wieczorne spędzanie razem czasu, to może wybierzcie się na zorganizowane treningi na przykład taneczne. Staraj się, by spędzanie czasu z tobą wiązało się z aktywnością. Unikaj spędzania czasu razem przed telewizorem i unikania świeżego powietrza. Czasem nawet krótki spacer jest świetnym wyjściem i zapobiega objadaniu się przed telewizorem. Nie bądź groźnym strażnikiem lecz bądź partnerem w procesie odchudzania.
Staraj się angażować całe bliskie otoczenie tej osoby, na przykład rodzinę, z którą mieszka, do korzystania ze zdrowych nawyków. Najprostszym sposobem jest zmienienie całej kuchni i codziennych posiłków na zdrowe, jednak spędzanie razem aktywnie czasu nie tylko zadba o zdrowie i kondycje bliskich, ale również zacieśni między nimi więzy.
Spis treści