Czy warto jeść sushi?

Jeśli mamy ochotę na japońskie potrawy i kontrolujemy swoją wagę, to warzywne sushi jest doskonałym wyborem. Większość warzyw liczy bowiem bardzo mało kalorii. Jeśli do naszego sushi włączymy awokado, trzymajmy się cienkich plastrów. Awokado jest znacznie bogatsze w tłuszcz i kalorie w porównaniu do innych owoców i warzyw.

Sushi warzywne

Sushi warzywne może zawierać szeroką gamę różnych składników, a różne rozmiary utrudniają podanie wartości kalorycznej. Typowe sushi warzywne może jednak zawierać około 30 kalorii na sztukę lub około 350 kalorii na rolkę, liczącą 12 sztuk. Jeśli wybierzemy sushi z marynowanym imbirem, dodajemy około 25 kalorii na 2 łyżki przyprawy, z kolei łyżka sosu sojowego liczy 11 kalorii, a przygotowane wasabi liczy 15 kalorii na łyżeczkę.

Sushi z awokado

Kiedy najdzie nas ochota na sushi, dobrym wyborem może być sushi z awokado. Jest mniej kaloryczne niż inne rodzaje sushi, więc warto je wybrać, jeśli kontrolujemy wagę. Te pikantne smakołyki dostarczają zdrowego, jednonienasyconego tłuszczu z awokado. Jednak jednocześnie pamiętajmy, że wysoka zawartość tłuszczu może prowadzić do nadmiernych kalorii. Dlatego musimy być ostrożni i używać jedynie cienkich plasterków podczas przygotowania sushi w domu. Używajmy tylko jednej czwartej awokado.

Sushi z ogórkiem i awokado

Chociaż wiele rodzajów sushi ma niską zawartość tłuszczu i kalorii, ten rodzaj sushi nie powinien być wybierany, przez osoby, które kontrolują swoją wagę. Głównym powodem jest awokado, który ma wysoką zawartość tłuszczu. Ale jest to dobry tłuszcz. Jeśli poznamy informacje żywieniowe, będziemy mogli dostosować sushi do swojej diety. Jedna porcja sushi z ogórkiem i awokado, licząca 12 sztuk, zawiera 370 kalorii. Trzeba dużo ćwiczyć, aby je spalić. Jedna porcja zawiera 7 gramów tłuszczu.
Tylko jeden gram tłuszczu to tłuszcz nasycony, który może podnieść poziom cholesterolu. Porcja sushi zawiera 70 gramów węglowodanów. Z tych węglowodanów, 8 gramów to błonnik dietetyczny. Powinniśmy spożywać dziennie około 40-60% kalorii z węglowodanów. Ten typ sushi ma niską zawartość białka, tylko 6 gramów. Przeciętny mężczyzna o niskim poziomie aktywności powinien spożywać około 56 gramów białka dziennie, podczas gdy przeciętna kobieta o tym samym poziomie aktywności powinna spożywać dziennie około 46 gramów białka.

Dietetyczna żywność - sushi

Sushi California

W posiłkach należy pamiętać o umiarze. Sushi jest jak najbardziej zdrowe, szczególnie, gdy jest spożywane w odpowiednich dawkach. Sushi California to taka wersja odwróconego sushi, z ogórkiem, awokado i sezamem. Jeśli planujesz zredukować węglowodany, wybierz sushi bez ryżu. To jest sashimi. Takie sushi zawiera zwykle 255 kalorii. Każda sztuka posiada 80 miligramów sodu, co daje ponad jedną trzecią dziennego zalecanego spożycia. Jedzenie sushi z sosem sojowym spowoduję, że ilość soli się jeszcze zwiększy.

Sushi z łososiem i awokado

Odpowiednio przygotowane sushi może zaoferować nam wiele składników odżywczych, przy czym nie jest ono kaloryczne. Na przykład sushi z łososiem dostarcza sporo zdrowego białka i dawkę zdrowych tłuszczów, dzięki użyciu łososia i awokado. Jedna rolka liczy 304 kalorii. Musimy jednak kontrolować porcję, aby sushi nie przysporzyło nam dodatkowych kilogramów. Przy 304 kaloriach na rolce lub sześciu sztukach, ten typ sushi nie zakłóci naszej diety. Jeśli jednak dodamy drugą rolkę, podwajamy liczbę kalorii. Dlatego wybierajmy tylko jedną rolkę. Aby jeszcze bardziej się upewnić, że dokonujemy zdrowego wyboru, wybierzmy sushi z łososiem, awokado, ryżem i nori. Każde pikantne sosy wykonane z mayo mogą dodać sushi 100 kalorii więcej, a tempura, które jest smażona, może również dodać znaczną liczbę kalorii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.