Suplementacja błonnika w diecie

Od dawien dawna wiadomo, że błonnik jest niezbędny w diecie każdego człowieka. Błonnik to włókna roślinne, które pełnią w organizmie wiele istotnych funkcji. A ich brak w diecie może stać się powodem poważnych problemów zdrowotnych. W dzisiejszym artykule opiszę co to jest błonnik. A także jakie pokarmy należy spożywać oraz opiszę jego działanie i zastosowanie. A także co wybrać błonnik naturalny czy ten, co jest dostępny w aptece.

Błonnik jest to grupa substancji pochodzenia roślinnego. Należąca do węglowodanów złożonych nieulegająca trawieniu. I wchłanianiu w przewodzie pokarmowym. Błonnik może podzielić na rozpuszczalny i nierozpuszczalny w wodzie. Błonnik znajdziemy w takich produktach jak owoce: jabłka, grejpfruty, gruszki, śliwki. A także warzywa: rośliny strączkowe marchew, brokuły, szpinak, pomidory. Lub otręby owsiane i pszenne, pełnoziarniste pieczywo. Oraz mąki i makarony, orzechy, nasiona dyni, słonecznika, sezamu i chia.
Czytaj dalej: Opinie o SlimBerry >>

Błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny

Błonnik dzieli się na frakcję rozpuszczalną i nierozpuszczalną w wodzie.

  1. Błonnik nierozpuszczalny (celuloza, ligniny), z którego zbudowane są ściany komórkowe roślin, działa jak wypełniacz. Wchłania wodę, lecz się w niej nie rozpuszcza. Dzięki temu zmiękcza stolec, zwiększa jego objętość, przyśpiesza perystaltykę jelit, regulując wypróżnienia.
  2. Błonnik rozpuszczalny (gumy, pektyny) tworzy w jelitach galaretę. Wiąże dużą ilość wody, pęcznieje w żołądku, rozciąga jego ściany, dając poczucie sytości. Opóźnia też moment, w którym pokarm opuszcza żołądek. Ten rodzaj błonnika pomaga także oczyścić organizm z toksycznych produktów przemiany materii i metali ciężkich. Działa hamująco w czasie biegunek, zmniejsza stężenie cholesterolu, zwiększa wydalenie tłuszczów z kałem, opóźnia wchłanianie trójglicerydów. Błonnik rozpuszczalny stanowi także pożywkę do rozwoju pożytecznych bakterii w jelitach.

Kiedy błonnik działa prawidłowo?

Warunkiem prawidłowego działania błonnika jest picie 2–3 l wody dziennie. Jest to konieczne, by zapobiegać zaleganiu mas kałowych w jelicie. Przyjmowanie optymalnych ilości błonnika może przynieść wiele korzyści. Błonnik pomaga przy wielu dolegliwościach taki jak:

  • Pomaga w zaparciach, biegunce i bólach towarzyszących hemoroidom;
  • Pomaga w walce z otyłością;
  • Obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów;
  • Stabilizuje stężenie glukozy we krwi;
  • Oczyszcza organizm z toksyn i metali ciężkich.

Gdzie występuje błonnik?

Obecnie błonnik występuje w wielu produktach spożywczych. Błonnik pokarmowy można przyjmować również w postaci suplementu diety. Preparaty z błonnikiem są dostępne bez recepty. A w ich składzie znajdują się zwykle naturalne polisacharydy lub polisacharydy syntetyczne albo półsyntetyczne. Suplementy z błonnikiem usprawniają pracę układu pokarmowego i poprawiają regularność wypróżnień. Obecnie w aptece jest dostępny błonnik w postaci proszku lub kapsułek. Najlepiej będzie działał preparat zawierający błonnik w sproszkowanej, naturalnej formie niż w kapsułce. Suplementy z błonnikiem stosujemy 2 razy dziennie najlepiej według ulotki dołączonej do opakowania. Nie należy przyjmować dziennej porcji błonnika naraz. Nie należy również przekraczać zalecanego dziennego spożycia tj. ok. 40 g błonnika na dobę. Jeśli nasza dieta jest bogata w warzywa, tę ilość trzeba odpowiednio zmniejszyć. Zbyt duża ilość błonnika przy zbyt małej ilości wody może powodować wzdęcia, bóle brzucha i zaparcia. Duże ilości błonnika ograniczają wchłanianie tłuszczów. Co może prowadzić do zmniejszenia wchłaniania witamin w nich rozpuszczalnych. Takich jak witaminy A, D, E i K. Z błonnikiem ściśle związany jest także kwas fitynowy, który utrudnia wchłanianie wapnia, żelaza i cynku. W czasie suplementacji błonnikiem musimy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Należy pić ok. 1,5 do 2 litra wody dziennie.

Jak brać błonnik?

Pamiętajmy, aby nie stosować błonnika razem z innymi lekami. Należy również zachować minimum 2 godziny odstępu. Dla przykładu – rano stosujemy błonnik, a po ok. dwóch godzinach przyjmujemy leki. Decydując się na tego typu produkt, warto wybrać suplement zawierający wysoko skoncentrowany, całkowicie naturalny błonnik. A także posiadający w swoim składzie cenne mikroelementy oraz witaminy pochodzące z innych składników organicznych. Dobry suplement powinien zawierać zarówno błonnik rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny. Dzięki czemu jego działanie będzie bardziej efektywne i komplementarne dla organizmu. Najczęściej stosowany jest błonnik w proszku, który można rozpuścić w wodzie lub innym napoju. Dzięki skoncentrowanej formie jest bardzo łatwo wchłaniany przez organizm. A także pozwala na szybkie zaobserwowanie pierwszych efektów, jakie daje błonnik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.