Efektywne odchudzanie – 10 porad

Proces odchudzania nie jest czynnością krótkotrwałą, powinien zostać tak prowadzony, aby efekty pozostały z nami na zawsze. Zdrowe odżywianie i zmiana nawyków zdecydowanie pozwala nam zdobyć umiejętności i wiedzę na temat tego co spożywamy i jakich produkty stosujemy każdego dnia. Samo w sobie odchudzanie nie ma sensu. Zmniejszanie tkanki tłuszczowej to nic innego jak reakcja na zdrowe i regularne żywienie oraz zmianę nawyków na lepsze. Dlatego też, warto wcielić w życie zasady zdrowe odżywiania i zmienić swoje nawyki na całe życie. Zatem jak efektywnie schudnąć? Oto 10 zasad, które pomogą nam uzyskać wymarzoną wagę i stać się zdrowym człowiekiem.

W ramach ciekawostki należy wiedzieć, iż blisko co drugi polak ma problem z otyłością. Wynika to z badań przeprowadzonych przez Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością kilka lat temu.

10 zasad pomocnych przy odchudzaniu

 1. Dieta to nie jadłospis, to styl życia.

  Warto wcielić sobie zasadę, że dieta to nie tylko jadłospis, ale również styl życia. Zrzucenie wagi na „zawsze” wymaga wprowadzenia trwałych zmian w stylu życia i zamiany nawyków, które dotychczas prowadziły nas nie w tym kierunku co trzeba. Wiadomo, że można pozwolić sobie na chwilkę zapomnienia i od czasu do czasu zjeść kawałek ciasta, natomiast nie powinno to być na porządku dziennym. Warto zmienić myślenie i zacząć żywić się zgodnie z zasadami zdrowego żywienia tak, aby dostarczać dla organizmu odpowiedniej ilości kcal, które tak naprawdę są różne dla każdej osoby.

 2. Włącz aktywność fizyczną.

  Podczas odchudzania warto włączyć do swojego planu dnia wszelką aktywność fizyczną, która zdecydowanie poprawi zarówno nasze samopoczucie, ale również spowoduje spadek nadmiernych kilogramów. Zmniejszenie się tkanki tłuszczowej jest zaobserwowane nawet po dwóch tygodniach regularnych ćwiczeń, ponieważ ćwiczenia powodują zwiększenie wydatku energetycznego oraz przyspieszają nasz metabolizm. Najlepiej wykorzystywać w swoim planie treningowym zarówno ćwiczenia interwałowe, jak również trening siłowy. Tak ułożony plan pomoże nam osiągnąć założony cel treningowy.Bieganie na odchudzanie

 3. Jedz wtedy kiedy jesteś głodny.

  Wiele osób decyduje się na spożywanie jedzenia tylko i wyłącznie po to, aby nie czuć głodu. Taki stan wpływa na zwiększoną ilość spożywanego posiłku. Warto czasem wypróbować metodę, aby jeść wtedy, kiedy się jest głodnym. Głód to sygnał, że powinniśmy przyswoić pokarm, dlatego też wtedy jemy tyle ile potrzebujemy i spożyjemy mniejszą porcję obiadu, aniżeli dotychczas. Nauczmy się rozpoznawać głód faktyczny od przyzwyczajenia.

 4. Zrezygnuj z wysoko przetworzonej żywności.

  Zdrowe żywienie zakłada zrezygnowanie ze spożywania wysoko przetworzonej żywności, ponieważ jest ona często wzbogacona w niezdrowe dodatki, które źle wpływają na nasze zdrowie oraz wagę. Kaloryczność produktów przetworzonych nie jest porównywalna do spożywanych kalorii z naturalnej, zdrowej żywności. Możesz pokusić się o prowadzenie dzienniczka żywieniowego, który pomoże ustalić jakie produkty spożywałaś w swoim codziennym jadłospisie oraz czy taki produkt należałoby usuną z twojego planu żywieniowego.

 5. Skomponuj posiłki w węglowodany, białka i tłuszcze.

  Spożywanie odpowiednio skomponowanych posiłków daje gwarancję zmniejszenia kilogramów. Posiłki bogate w białko, tłuszcze oraz węglowodany są jak najbardziej odpowiednio skomponowane tak, aby wzbogaciły organizm we wszystkie potrzebne składniki i minerały. Białko potrzebne jest do budowy mięśni, które utrzymują metabolizm oraz wymaga bardzo dużo energii, aby móc je strawić. Dzięki czemu tracimy kilogramy.

 6. Zrezygnuj ze stosowania różnych modnych diet.

  Powinniśmy zrezygnować ze stosowania różnych diet i modnych modeli żywieniowych. One nie nauczą nas odpowiednich zasad zdrowego żywienia oraz nie wpłyną na zmianę naszych nawyków. Możemy uzyskać odwrotny skutek, aniżeli chcielibyśmy. Diety, które gwarantują nam utratę kilogramów, ograniczając spożywanie określonych składników, mogą być groźne dla naszego zdrowia. Warto zadbać o racjonalne i odpowiednio zbilansowane żywienie.Dietetyka i żywność na odchudzanie

 7. Spożywaj posiłki w spokoju.

  Wiele osób uwielbia jeść zarówno owoce, warzywa, jak również potrawy mięsne itp. Jednak zapominają o tym, że posiłek powinno się spożywać w spokojnej atmosferze i miejscu. Zrezygnujmy ze spożywania posiłków podczas pracy przy komputerze, oglądaniu telewizji oraz czytania gazety. Skupmy się na spożywaniu posiłku i tylko wtedy nasz mózg otrzyma informację o spożywaniu jedzenia i poczujemy szybciej sytość, co za tym idzie zjemy mniejszą porcję.

 8. Sprawdzaj swoją wagę systematycznie.

  Ważenie się i notowanie osiągniętych efektów może wpłynąć pozytywnie na twoje chęci do dalszej pracy. Taka czynność może okazać się bardzo motywująca i może przynieść znacznie lepsze efekty w porównaniu do tych osób, które się nie ważą. Oczywiście nie warto popadać w paranoję i non stop sprawdzać swoją wagę, natomiast raz na dwa tygodnie możemy sprawdzić czy tracimy zbędne kilogramy i motywować się do dalszego działania.

 9. Unikaj stresu i wysypiaj się.

  Koniecznie zadbaj o jakość twojego snu oraz warto unikać wszelkich stresorów, które zdecydowanie wpływają na wzrost naszych kilogramów i utrudniają ich utratę. Jeśli jesteś mocno zestresowany twój organizm produkuje zwiększoną ilość hormonu stresu jakim jest kortyzol , który wpływa na zwiększenie apetytu na węglowodany. Brak wystarczającej ilości snu zdecydowanie zwiększa poziom greliny odpowiadającej za uczucie głodu i hamuje leptynę czyli hormon, który informuje o sytości.

 10. Poinformuj otoczenie o zmianie nawyków żywieniowych.

  Koniecznie poinformuj wszystkie osoby z najbliższego otoczenia o zmianie nawyków żywieniowych. Taki sposób jest zdecydowanie motywujący i wpływa na lepsze efekty odchudzania. Jeśli osoby z najbliższego otoczenia będą miały jasny komunikat o zmianie twojego modelu żywienia, będzie to wpływało pozytywnie na twoją motywację oraz zgubienie nadmiernych kilogramów.

Zdecydowanie najważniejsza podczas redukcji kilogramów jest zmiana nawyków żywieniowych, która prowadzi do zdrowego odżywiania na całe życie. Tkanka tłuszczowa ulegająca zmniejszeniu to tylko efekt uboczny podczas zdrowego żywienia. Jeśli zmienimy nasz system odżywiania i będziemy sięgać po najlepsze i naturalne produkty zdecydowanie osiągniemy długotrwały sukces.

Zobacz również: Jak szybko schudnąć 5-10 kilogramów>>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.