Najlepsza dieta redukcyjna – Jak pozbyć się tłuszczu

Wiele diet redukcyjnych obiecuje pozbycie się tkanki tłuszczowej. Jednak nie wszystkie są zdrowe i korzystne dla organizmu i dla naszego zdrowia. Istnieje jednak dieta, która nie tylko spowoduje ograniczenie tłuszczu, lecz także poprawi samopoczucie i kondycję zdrowotną organizmu. Dietą tą jest dieta ketogeniczna polegająca na ograniczeniu podaży węglowodanów. Dowiedz się więcej na temat wad i zalet diety ketogenicznej zanim zaczniesz ją stosować.

Zobacz również: Jak szybko schudnąć?

Każdy jest inny i każdy potrzebuje innej motywacji do stosowania diety i każdy też musi inaczej do diety podchodzić. Odnośnie diet i kondycji fizycznej specjaliści podzielili ludzi na grupy:

  • ekomorficy to osoby, które mają szybki metabolizm. U osób tych tłuszcz trudniej się odkłada, ale też trudniej im zbudować tkankę mięśniową
  • endmorficy zaś mają słabszy metabolizm, dlatego też tkanka tłuszczowa szybciej się u nich odkłada. Mają jednak więcej energii i pewności siebie
  • mezomorficy to osoby, u których łatwo buduje się masa mięśniowa, a jednocześnie nie odkłada się tłuszcz

Większość ludzi to jednak typy mieszane i dlatego trudno jest im stosować diety i nie tyć. Dlatego też większość z nas musi martwić się dodatkowymi kilogramami i odkładaniem się tkanki tłuszczowej w organizmie. Ponadto wiele osób cierpi na podwyższone ciśnienie, cukrzycę i choroby metaboliczne. Przyczyną problemów może być podjadanie i trudność z kontrolowaniem apetytu.

Odpowiednia dieta odchudzająca

Problemem współczesnego człowieka jest zbyt duży poziom insuliny we krwi. W skutek tego nawet osoby, które stosują ostre diety deficytowe mają problem z usunięciem tkanki tłuszczowej. Insulina ma za zadanie przekazać cukry z krwi do tych części organizmu gdzie są one potrzebne, zaś ich nadmiar odkłada się w tkance tłuszczowej. Gdy nie ma insuliny organizm czerpie energię ze zmagazynowanych kwasów tłuszczowych. Przyczyną problemu mogą być węglowodany. Dlatego też najlepsza jest dieta niskowęglowodanowa, która pozwala zredukować sacharydy przy jednoczesnym zaspokojeniu uczucia głodu.

Dieta redukcyjna nie eliminuje węglowodanów, lecz sprawia, że jesz dobre jakościowo i odżywcze węglowodany. Z kolei podaż białek i tłuszczów jest większa. Dobre węglowodany to produkty z pełnego przemiału o niskim lub średnim indeksie glikemicznym. Może to być chleb na zakwasie, komosa ryżowa. W każdym posiłku powinny znaleźć się pełnowartościowe białka. Nie należy obawiać się tłuszczu. Bogatym źródłem dobrego tłuszczu jest awokado, orzechy, oliwa z oliwek czy olej lniany.

Czytaj również: Moja opinia o SlimBerry na odchudzanie. Recenzja.

Aby nie pobudzać trzustki do produkcji niepotrzebnej insuliny, należy jeść co około 4-5 godzin. Nie należy jeść przed snem. Przed położeniem się do łóżka, a ostatnim posiłkiem powinna być około 2-3 godzinna przerwa. Śniadanie powinno się jeść około 1 godziny po obudzeniu się, gdyż organizm potrzebuje trochę czasu, aby przygotować żołądek do trawienia pokarmów. Na śniadanie warto jeść sporo warzyw i owoców jak również wartościowe węglowodany jak nasiona chia, sezam, otręby. Szczególnie ważna jest odpowiednia ilość błonnika. Niemniej istotne jest picie odpowiedniej ilości wody.

Jeśli stosujesz dietę redukcyjną, musisz pamiętać, że mogą pojawić się niedobory różnych składników odżywczych. Dlatego też niezbędne jest stosowanie suplementacji. Warto także stosować preparaty oczyszczające organizm oraz odkwaszające. Mogą to być proszek zasadowy, trawa jęczmienna lub zielone algi. Niezbędne jest przyjmowanie kwasów omega 3, jeśli nie w jedzeniu, to w postaci suplementów diety.

odpowiednia żywność w diecie odchudzającej

Podstawową zasadą diety redukcyjnej, jak też każdej innej zdrowej diety, jest unikanie żywności przetworzonej oraz produktów z niepewnych źródeł. Najlepiej przygotowywać posiłki samemu z zakupionych produktów nieprzetworzonych. Warto zrezygnować z jedzenia na mieście i stołowania się w barach i restauracjach, chyba, że sporadycznie.

Przygotowując posiłki, pamiętaj o tym, aby odpowiednio przetwarzać szczególnie owoce i warzywa. Chodzi tu o to, aby nie tracić witamin i składników odżywczych przez niewłaściwe gotowanie. Nie podgrzewaj nadmiernie warzyw i owoców. Do smażenia stosuje oleje, które dobrze się zachowują w wysokich temperaturach. Oliwa z oliwek i olej lniany nie nadają się do smażenia.

Jeśli jesteś osobą, u której występuje insulinooporność, warto, aby wyeliminować z diety węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym, po to, aby nie pobudzać trzustki do produkcji insuliny. Zbyt dużo węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym powoduje nadmierną produkcję insuliny i ogranicza spalanie tkanki tłuszczowej.

Dieta restrykcyjna może wydawać się bardzo trudna do wprowadzenia w życie i wiele osób obawia się, że nie poradzi sobie z jej utrzymaniem. Jednak dobrym sposobem jest wprowadzenie diety stopniowo.

Dieta restrykcyjna pozwala również na odstępstwo od diety w jeden dzień tygodnia, kiedy to można zjeść to co zwykle i to co lubimy. Chodzi o to, aby dać organizmowi i psychice odpocząć i nie napędzać morderczej diety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.